Domov/Home
REGIÓNY SLOVENSKA - Abov - Dolné Pohronie  - Gemer  - Hont  - Horehronie - Šariš - Spiš
CHKO Poľana

Turistické atrakcie Podpolania


AGROTURISTIKA

MAREKOV DVOR – Drábsko

Marekov Dvor - agroturistika - Drábsko - PoľanaMarekov Dvor je rodinné gazdovstvo, ktoré sa nachádza v lokalite Vrchy, okres Brezno. Vrchy, to sú tri obce: Sihla, Lom nad Rimavicou a Drábsko. Všetky ležia v nadmorskej výške okolo 1000 m. n. m. Gazdovstvo patrí pod obec Drábsko, časť Sedmák. Vznikol v roku 1999 ako uskutočnená predstava rodiny Marekovcov.
Rodina Marekovcov, je 6-členná rodina. Chová viac druhov hospodárskych zvierat a stará sa o pôdu v bezprostredne blízkom okolí.
Na gazdovstve nájdete: kone - jazdecké služby, kravy – produkcia mlieka a syrov, drobné zvieratá: hydina, králiky, kozy, mačky, psy. Hlavný produkt je pobyt na gazdovstve.

Info:
Marekov Dvor
Drábsko 112
Tel. číslo: +4251 (0)903 829 667
www.marekovdvor.sk
e-mail: info@marekovdvor.sk

 


 

RANČ V ZELENOM ÚDOLÍ – DETVA-DOLINKY

Ponúka jazdu na koni a poníkoch. Zaujímavosťou je chov pávov, či ukážka pečenia chleba v domácej peci.

Info:
962 12 Detva, Dolinky 598
tel.: +421 (0)908 902 524

 


 

HUCUL KLUB – Sihla

Hucul klub - Sihla - agroturistika - PoľanaHucul klub ponúka výuku jazdy na koňoch, možnosť starostlivosti a ošetrovania koní, základy prirodzenej komunikácie s koňmi a vychádzky do prírody. Hucule sú nízke pokojné plemeno koní, zvlášť vhodné na rekreačné účely a pre deti.

Info:
Milan Gonda – Slovenský hucul klub
Lom nad Rimavicou 4
976 53 Lom nad Rimavicou
tel.: +421(0)48/618 01 00, 0903 404 232
e-mail: hucul@hucul.sk

 


 

SALAŠ JURAJ – BUDINÁ LAZY

Salaš Juraj - Budiná lazy - agroturistika - PodpoľanieSalaš Juraj sa nachádza uprostred nádhernej prírody pohoria Ostrôžky, na lazoch v osade Paľagovci na ceste medzi obcami Podkriváň a Budiná. Ponúkame Vám nefalšovanú domácu kuchyňu, výber z tradičných jedál podľa receptov od starých materí. Keďže sme na salaši nechýbajú tu halušky, žinčica, syry, domáci chlieb, klobása a slanina. Máte možnosť zoznámiť sa s prácou okolo statku na salaši a získať priateľský vzťah k domácim zvieratám, ktoré sú odpradávna súčasťou vidieckeho hospodárstva. Absolvujte aj jazdy na koňoch krásnou prírodou Ostrôžok a Podpoľania. Ubytovanie ponúkame pre 15 ľudí v Penzióne Kanadár. Je to zrekonštruovaný typický sedliacky dom, so štýlovým zariadením, vybavený elektrikou, vodou, televíziou a sociálnymi zariadeniami. Salaš Juraj leží na križovatke turistických a cyklistických chodníkov. V blízkosti sa nachádza prírodná pamiatka Budinské kamenné vráta. Hlboko v lese je návštevníkom sprístupnená Jaskyňa Jánošíkova izba. Okolitá príroda je okrem turistov obľúbená aj poľovníkmi a hubármi.

Info:
Budiná lazy, PSČ: 985 11
tel.: 00421 (0)47/439 27 44
fax: 00421 (0)47/451 22 29
mobil: 0903 508 269
e-mail: palagalubomir@post.sk
salasjuraj@polana.eu
www.obedovanie.sk
www.salasjuraj.polana.eu

 


 

ČIERNOHRONSKÁ ŽELEZNICA

Čierny Balog - Vydrovo - Chvatimech

Čiernohronská železnička - Čierny Balog - VydrovoČiernohronská železnička, dlhá 132 km, je najdlhšou zo 40 lesných železníc na Slovensku. Do roku 1982 prevážalo drevo a drevorubačov, neskôr jej hrozil zánik. Dnes je rekonštruovaných 14 km koľajníc na úseku Chvatimech-Čierny Balog-Vydrovo. Nezabudnuteľné dojmy z jazdy parnou lokomotívou uprostred krásnej čiernohronskej prírody umožňujú letné turistické vozne.
Info:
Premáva v letnej turistickej sezóne (od 1. 4. do 15. 9.) denne, aj počas sviatkov. Mimo sezóny žiadajte informácie v turisticko-informačných kanceláriách alebo v kancelárii ČHŽ:
Hlavná 56, 976 52 Čierny Balog
tel.: +421 (0)48/619 15 00
www.chz.sk, www.chz.horehronie.eu
e-mail: jazda.vlakom.chz@isternet.sk


LIETANIE A PARAŠUTIZMUS

Slovenský aeroklub Očová

Aeroklub Očová - lietanieNadšencom lietania a parašutizmu je určite známe blízke športové letisko spravované Aeroklubom Očová. Bolo využívané už povstalcami za SNP. Lietať tu začínal aj prvý slovenský kozmonaut, plukovník Ivan Bela. Nestarnúcou legendou aeroklubu je letecká skupina na vetroňoch – Očovský bačovia. Okrem iných aktivít ponúka aeroklub vyhliadkové lety, možnosť prenájmu rôznych lietadiel, či parašutistické kurzy. Pravidelne sa tu tiež organizujú letecké dni plné zaujímavých akcií.

Info:
962 23 Očová
tel.: +421 (0)45/534 90 76
fax: +421 (0)45/534 90 62
e-mail : kontakt@aeroklub-ocova.sk
www : www.aeroklub-ocova.sk

 

Prenájom motorizovaného vetroňa L-13 SE Vivat a vyhliadkové lety z letiska Očová

Chcete sa pozrieť na svet z výšky?
Chcete vidieť ako vyzerá zhora Spišský hrad, centrum Banskej Bystrice, či štíty Vysokých Tatier?

Spisský hradBanska BystricaVysoke Tatry

Záujemcovia o vyhliadkový let majú v podstate jednoduchú voľbu. Stačí si prenajať naše firemné lietadlo L-13 SE Vivat aj s pilotom. Pre let nie je potrebná lekárska prehliadka, nevyžadujú sa žiadne fyzické ani psychické danosti, resp. obmedzenia. Stačí nasadnúť do lietadla a vychutnávať si pohľad na krajinu z výšky. Let v malom športovom lietadle je intenzívny zážitok a v žiadnom prípade sa nedá porovnať s letom vo veľkom dopravnom lietadle.

L-13 SE VivatL-13 SE VivatL-13 SE Vivat
L-13 SE Vivat je motorizovaný vetroň celokovovej konštrukcie odvodenej z vetroňa L-13 Blaník. Lietadlo štartuje vlastnou silou, ako klasický motorový letúň a vo vzduchu je schopné lietať aj bez motora, pretože má letové vlastnosti, ako klasický vetroň. Je dvojmiestny, zo zdvojeným riadením. Sedadlá sú umiestnené vedľa seba. Tento typ lietadla sa používa na turistické lietanie a na výcvik nových pilotov. V prípade záujmu, je možnosť vyskúšať si pilotovanie lietadla pod dozorom skúseného pilota-inštruktora. Bežná cestovná rýchlosť Vivata je 120-140 km/h, čo umožnuje dokonalé vychutnanie krajiny pod Vami. Maximálna doba letu na jednu palivovu nádrž je 4 hod.

Motorizovany vetron L-13 SE VivatMotorizovany vetron L-13 SE VivatMotorizovany vetron L-13 SE Vivat

Cena za minútu letu je len 1,33 €.

Čo sa dá z lietadla vidieť a za aký čas?
Z Očovej do Banskej Bystrice a naspäť - 25 min
Pustý hrad, Zvolen, Zvolenský zámok - 15 min
Kráter Poľany - 30 min
Banská Štiavnica, Antol, Tajchy - 40 minút
Bývalé sídlisko sovietskych vojsk, dnes chátrajúce mŕtve mesto vo výcvikovom priestore Lešť - 45 min
Okruh po najbližších hradoch (Vígľaš - Pustý Hrad – Sášov - Kremnica - Revište - Banská Štiavnica - Sitno - Antol) - 1:10 min
Ku Spišskému hradu ponad Poľanu, Muránsku Planinu, Nízke Tatry a Slovenský raj - 2:20 min
Ponad Nízke Tatry, Liptovskú Maru a Vysoké Tatry - 2:50 min

Nizke Tatry - Chopok-severhrad Krasna HorkaVazec a Nizke Tatry
Levoca
PieninyKralova hola

Trasu si môžete určiť sami, za letu si ju môžete zmeniť a letieť kde Vás napadne, podľa toho čo Vás z výšky zaujme.

KONTAKT:
0903 660 422 (Milan Paprčka), alebo aero@cbs.sk, www.aero.cbs.sk

 

PODPOLIANSKY FOLKLÓR

Foklórny súbor SLNIEČKO

Folklórny súbor DETVA

Folklórny súbor PODPOĽANEC a ľudová hudba DÚĽOVEC

Fujara a výrobcovia fujárPrint/Tlačiť